NIIMBOT D11 New Version Label Printer Mini Portable 300DPI Bluetooth Wireless Label Maker Name Tag Kitchen Sticker PrintingMaker
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by Growl Services
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
Description
NIIMBOT D11 New Version Label Printer Mini Portable 300DPI Bluetooth Wireless Label Maker Name Tag Kitchen Sticker Printing Maker
【2024 New Version】
With its 300 dpi upgraded resolution, D11 new version thermal label printer let you create clearer words, images.
Just half size of the traditional labeling machine, get smaller and smarter and you can use it anytime and anywhere.
Come with 1 roll label tape size 0.47”x1.57” (12*40mm) 160 labels.
【Button Function Customization】
There are 3 modes to choose from, and you can print even without a mobile phone.
【Rich in Features】
NIIMBOT D11 new version portable label maker machine support automatic calibration, the first label paper will not be wasted.
At the same time, this mini label printer can support 6 mobile phone printing, to meet the use of multiple people, printing speed increased to 50mm/s, improve printing efficiency.
This label maker is monochrome printout, which only prints black text.
【Bluetooth Connection】
This Bluetooth label printer prints labels wirelessly.
Download the NIIMBOT app, NIIM app that also compatible and then connect and pair the bluetooth via the app.
Only mobile Bluetooth connection, not compatible with computer or tablet.
【Multiple Creative Templates】
This app of sticker printer provides a variety of free templates, containing texts, symbols, logos, barcodes, QR codes, images, time, etc.
Easy to create various cute labels from your smartphone. Labels are fixed in length, not support continuous label tape.
【Packing List】
*Label Printer
*Type-C Cable
*User Manual
*1 Roll of White Label Paper
【Wide Application】
The label maker machine with tapes is used widely in organizing home/small business supplies, school stuffs,and office files classification.
You can use it in food/kitchen/clothing storage,item identification,kids toys and plant pot labeling.
For Office, such as notebook tags, office items tags, reminder tags.
For School, label maker could be used for teacher and kids school items, name tags.
As a gift , NIIMBOT D11 new version label maker also a nice choice for kids, friends, girlfriends and mothers.















Additional information
| Weight | 0.35 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 8 × 4 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Application | For Home Use |
| After-sale Service | Shop's Three Guarantees |
| Internal Memory | None |
| Size | Other, 109*78*30mm |
| Voltage | 100-240V |
| Dot Matrix Printer Type | Universal ticket printer |
| Consumable Type | Label Paper |
| Max. Resolution | 300dpi |
| Color Print Speed | no |
| Black Print Speed | max 40mm/s |
| Use | Thermal Printer |
| Battery Included | Yes |
| Signal Connection Type | Bluetooth |
| Print Speed | 40ppm |
| Double-sided Printing | No |
| Supports Network Printing | No |
| Paper Feed Mode | Roll Feed |
| Max Paper Size | None |
| Type | Thermal Printer |
| Interface Type | TYPE-C |
| Brand Name | NiiMbot |
| NiiMbot Model | D11 |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, FCC, RoHS, KC, weee |
| Weight | 199g |
| Battery | 1500mAh |
| Charging time | 2-3h |
| Bluetooth connection | Supports simultaneous connection of 1 IOS phone and 5 Android phones |
You must be logged in to post a review.










































Reviews
There are no reviews yet.